2 Milyar Kişi İstanbul’u İzledi

 

Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix, 9 yıl aranın ardından Intercıty İstanbul Park’ta gerçekleşti.

 

Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix, 9 yıl aranın ardından yeniden Türkiye’de, Intercıty İstanbul Park’ta gerçekleşti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Formula1’in sorunsuz ve emniyetli bir şekilde yapılması için her türlü hassasiyetin gösterildiği kaydedildi. Antrenman seanslarıyla, sıralama turları ve büyük yarışla birlikte tam 2 milyar kişi İstanbul’u; Türkiye’yi izledi.

Formula 1 hem Türkiye’nin hem de İstanbul’un tanıtımında önemli rol oynayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Binlerce yıldır medeniyetlere, imparatorluklara başkent olmuş İstanbul’umuz Formula 1’e ev sahibi olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Tam 9 yıl aradan sonra, Formula 1’in dünyanın her yerinden kolayca ulaşılabilen mega metropol İstanbul’da yapılıyor olması gurur verici. Formula 1 hem Türkiye’nin hem de İstanbul’un tanıtımında önemli rol oynayacak.”

Pistimizin toplam uzunluğu 5 bin 338 metre, genişliği ise 16 metre

“Pistimizin toplam uzunluğu 5 bin 338 metre, genişliği ise 16 metre. 800 metre uzunluğunda Pit-Stop alanı ve 275 metre uzunluğundaki Servis Yolu ile birlikte, toplam olarak 89 bin 355 metrekare asfalt alana sahip. Pistimiz aynı zamanda efsanevi 8. Virajı ile de tanınıyor. Toplam uzunluğu 600 metre olan virajı yürüyerek tamamlamak istediğinizde ortalama 1200 adım atmanız gerekiyor. Bu özelliğiyle F1’in en uzun virajlarından da birisi olma özelliği taşıyor.”

Formula 1’de İstanbul Park’ta düzenlenen Türkiye Grand Prix’si Lewis Hamilton kazandı. İngiliz pilot bu sonuçla 7. kez Dünya Şampiyonluğunu ilan ederek F1 efsanesi Michael Schumacher’in rekoruna ortak oldu.