Bakan Yardımcısı Sayan Kamu Bilişim Haftası Açılışında Konuştu

 

Sayan konuşmasında, gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin, ekonomik ve sosyal hayatta bireyler, kurumlar ve devletler için yeni fırsatları da beraberinde getirdiğini söyledi. Teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmelerle gerek bireysel gerekse kurumsal olarak herkes için sosyal yaşam ve iş görme şekillerinin değiştiğini belirten Sayan, “Kişisel olarak sahip olduğumuz teknolojik imkânların, aldığımız hizmetlere de yansımasını bekliyor ve her alanda sayısal dönüşümü talep eder durumda oluyoruz. Pandemi sürecinde de fiziksel mesafeyi artırırken, bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde sanal ortamda mesafeleri kapatıyor, sevdiklerimizle hasret gideriyor, eğitimlerimizi alıyor, toplantılarımızı yapıyoruz. İhtiyaçlarımızı e-ticaret sitelerinden gideriyor, posta ve kargo sektöründe çalışanlar sayesinde alışverişimiz kapımıza geliyor, posta ve kargo çalışanları adeta elimiz ayağımız oluyor” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Sayan: 5G Teknolojisi Daha Çok Konuşulacak

Sayan, bu süreçte devamlılığı sağlayanın, aslında bilgi ve iletişim altyapısı ile teknolojilerine bugüne kadar yapılan doğru ve güçlü yatırımlar olduğuna işaret etti. Gelecek 10 yılda daha çok 5G teknolojisinin konuşulacağına dikkat çeken Sayan, “Bizlerle birlikte makineler ve nesneler 5G üzerinden iletişim kuracak. 16 Aralık’ta proje paydaşlarımızla Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G projesi kapsamında geliştirilen bazı ürünlerin demosu gösterilecek. Demo kapsamında ülkemizdeki operatörlerin İstanbul laboratuvarlarında kurulu bulunan mevcut global tedarikçilerin 5G baz istasyonları ile Ankara’da yerli ve milli imkanlarla geliştirilen 5G çekirdek şebekesi üzerinden ses iletişimi gerçekleştirilecek. Ayrıca, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi kapsamında geliştirilen 5G baz istasyonları ile 5G çekirdek şebekesine bağlantı sağlanacak” dedi.

Başkan Karagözoğlu: Pek Çok Alanda Değişim ve Dönüşüm Yaşanıyor

Programın açılışına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da katıldı. Bugün dijitalleşme olarak değerlendirilen ve hayatın bütün alanlarını etkileyen bir değişimin yaşandığını dile getiren Karagözoğlu, dijitalleşme sürecinde bireylerin ve toplumların hayatında köklü değişimlerin yaşandığına işaret etti. Karagözoğlu, “Dijital araçların gelişmesi ve kullanımının yaygınlaşması ile toplum ve sosyal bakımdan iş, eğitim, sağlık, ulaşım ekonomi gibi pek çok alanda değişim ve dönüşüm yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Dijital dönüşümün seçim ya da tercih değil, tamamen zorunluluk olduğunu belirten Karagözoğlu, “Çünkü bu değişimin dışında kalan ülkeler, gelişmişlik düzeyine erişemeyecek. Dönüşümle birlikte kamu ve özel sektörün tüm süreçlerini, iş yapış şekillerini tekrar gözden geçirmeleri ve hatta yeniden tanımlamaları gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu. Karagözoğlu, 5G’ye mümkün olan en kısa süre içinde yerli ve milli imkânlarla geçmek için var güçleriyle çalıştıklarına vurgu yaptı.

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) çalışmaları hakkında da bilgi veren Karagözoğlu, “80 bine yakın zararlı bağlantı tespit edilerek kontrolleri yapılmış ve altyapı seviyesinde erişimi engellenmiştir. Bu sayede ülke genelinde internet kullanıcıları ve sistemlerine yapılabilecek saldırıların önlenmesi sağlanmıştır. USOM tarafından 17 binin üzerinde siber güvenlik bildirimi ilgili kurum ve kuruluşa bildirilerek gerekli önlemlerin alınması da sağlanmıştır” bilgisini paylaştı.